تبلیغات
هواپیما - هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها

Saha

هواپیمایی ساها
تأسیس: ۱۳۶۹ هجری شمسی
کد یاتا: ندارد
کد ایکائو: IRZ
دفتر اصلی: تهران - ایران
ناوگان: ۸
وب‌گاه: {{{وب‌گاه}}}

هواپیمایی ساها (مخفف رویس ارتباط هـوایی ارتش) یک شرکت هواپیمایی ایرانی است که مرکز آن در تهران واقع شده. این شرکت توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۹ تأسیس شد و اکنون نیز تحت مالکیت نیروی هوایی ارتش است. تمام پروازهای این شرکت داخلی بوده و به وسیله ۴ فروند بوئینگ ۷۰۷ برای عملیات مسافربری و ۲ فروند بوئینگ ۷۴۷ برای عملیات باربری انجام می شود. مقاصد اصلی این هواپیمایی از فرودگاه مهرآباد به مشهد، کیش، عسلویه و شیراز است. لازم به ذکر است هواپیمایی ساها آخرین و تنها کاربر بوئینگ ۷۰۷ به عنوان هواپیمای مسافربری در جهان است. بوئینگ ۷۰۷‌های هواپیمایی ساها در ابتدا هواپیماهای سوخترسان هوا به هوای نیروی هوایی ارتش بوده اند که بعداً به مدل مسافربری تغییر کاربری داده شده اند.

ناوگان

میانگین سن ناوگان زمین گیر فعال تعداد در ناوگان مدل تصویر
36.6 سال 4 فروند 2 فروند 6 فروند B707-320 707
36.6 سال 4 فروند 2 فروند تعداد کل ناوگان: 6 فروند

 و 3 ایرباس

تصاویری جالب و دیدنی از خط هوایی ساها Saha Airline  ... فوکر 27 - بوئینگ 707 - بوئینگ 747 - ایلوشین 76سانحه 1384/01/31 ساها

تاریخ سانحه : 31 فروردین 1384

مكان سانحه : فرودگاه مهراباد

كاربر هواپیما : Saha Air

نوع هواپیما : Boeing 707-3J9C

شماره ثبت : EP-SHE

سال ساخت : 1976

شماره سریال :  915/21127

خدمه/مسافرین : 12 / 157

كشته شدگان از خدمه/مسافرین : 0 / 3

كل كشته شدگان :  3 نفر

 

شرح سانحه:

هواپیمای بوئینگ 707 شرکت ساها که با 169 مسافر و خدمه از جزیره کیش به مقصد تهران پرواز کرده بود، به هنگام تماس چرخهای هواپیما با باند 29L فرودگاه مهرآباد، دچار ترکیدگی لاستیک در ارابه فرود شد که به دنبال این حادثه، کنترل هواپیما از اختیار خلبان خارج و هواپیما پس از انحراف از باند فرودگاه در نزدیکی رودخانه کن متوقف شد. بعد از حادثه و تا زمان متوقف شدن هواپیما به هیچ یک از سرنشینان هواپیما آسیبی وارد نشد. اما به علت فقدان مدیریت صحیح و عدم اقدام به موقع خدمه هواپیما، تعدادی از مسافران که به خاطر نگرانی از انفجار احتمالی هواپیما سعی داشتند خود را به هر طریق ممکن از هواپیما خارج کنند از هواپیما به درون رودخانه پرتاب شدند که به دنبال آن متاسفانه سه نفر از مسافران جان خود را از دست دادند.

 

1
2
3

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

کره

کره

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);