تبلیغات
هواپیما - آشنایی با قدرت نظامی ایالات متحده امریکا
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 28 فروردین 1392

ایالات متحدهٔ آمریکا (به انگلیسی: The United States of America و به اختصار: USA) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی است.
آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳٬۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است.
نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی (۱۱۵۵ ه.خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت.
 
کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.
 
ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ‌ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمده‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو محسوب می‌شود. و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به عنوان یک ابرقدرت منحصر به فرد درآمد.شهروند ایالات متحدهٔ آمریکا را معمولاً «آمریکایی» می‌نامند.
 

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌۲۰۱۱، هم‌اكنون آمریكا از نظر توان نظامی در رده نخست قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.
بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، این كشور كه جمعیت آن ۳۱۳ میلیون و ۲۳۲ هزار نفر است، هم‌اكنون دارای ‌یك میلیون و ۴۷۸ هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور یك میلیون و ۴۵۸ هزار نفر است.
 
نیروی زمینی آمریكا دارای ۹۵۳۷ دستگاه تانك، ۲۶۶۵۳ دستگاه نفربر، ۲۱۶۳عراده توپ یدك كش، ۹۵۰عراده توپ قابل حمل بر روی خودرو، ۱۴۳۰ سامانه موشک انداز ، ۷۵۰۰ خمپاره‌ انداز، ۸۰۰۰ سامانه ضد تانك، ۲۱۰۶ سامانه پدافند هوایی و ‌۱۲ هزار وسیله نقلیه لجستیكی است.
 
نیروی هوایی آمریكا نیز دارای ۱۸۲۳۴ فروند جنگنده و هواپیما، ۶۴۱۷ فروند هلیكوپتر و ۱۵۰۹۷ فرودگاه عملیاتی است.
نیروی هوایی آمریکا دارای ۱۰ مرکز فرماندهی به شرح ذیل است: فرماندهی هوافضایی، فرماندهی پشتیبانی، فرماندهی سیستم‌های نیروی هوایی، فرماندهی آموزش، فرماندهی ترابری، فرماندهی هوایی استراتژیک، فرماندهی هوایی آلاسکا، فرماندهی نیروی هوایی ذخیره، سرویس اطلاعات نیروی هوایی و فرماندهی آکادمی.
نیروی دریایی آمریكا نیز دارای ‌۲۳۸۴ فروند كشتی، ۲۱ بندر، ۱۱ ناو هواپیمابر، ۷۵ زیردریایی، ۱۲ قایق نظامی گشت زنی، ۳۰ ناوچه، ۵۹ ناوشكن و ۳۰ قایق‌ جنگی خشكی آبی است.
نیروی دریایی آمریکا بزرگترین نیرو در نوع خود در جهان است. تناژ ناوگان نبرد این نیرو از مجموع ۱۳ نیروی دریایی بعد از آن، بیشتر است. این نیرو همچنین بزرگترین ناوگان ناوهای هواپیمابر را با ۱۱ ناو درحال خدمت و یک ناو در حال ساخت داراست.
 
یگان فوق ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا نیز كه در سال ۱۹۶۴ تشکیل شد، قابلیت حمله زمینی، هوایی و دریایی را به صورت هم‌زمان دارد و تنها مختص به نیروی دریایی نمی‌شوند. این نیروها وظیفه حملات دریایی ضربتی، عملیات‌های پنهانی و مخفی را در عمق خاک دشمن و قابلیت حملات هم‌زمان را دارند.
 
بودجه نظامی آمریكا در سال ۲۰۱۱، ۶۹۲ میلیارد دلار بوده است. كشور آمریكا دارای مساحت ۹ میلیون و ۸۲۶ هزار كیلومتر مربع، ۱۹ هزار و ۹۲۴كیلومتر خط ساحلی و ۱۲هزار و ۳۴ كیلومتر مرز مشترك است.
شكل‌گیری ارتش امریكا به جنگ‌های استقلال آمریکا از انگلستان (۱۷۷۵ م.) باز می‌گردد.
 
ریاست ارتش بر عهده رئیس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده کل قوا و اداره آن برعهده وزیر دفاع آمریکا است. بودجه این نیرو بالاترین بودجه در بین نیروی نظامی جهان و تشکیل دهنده ۴۸ درصد از كل هزینه نظامی جهان است. سربازگیری در ارتش آمریكا در زمان صلح وجود ندارد و ارتش به عنوان یک نهاد متشكل از نیروهای حرفه‌ای شناخته می‌شود.
 
نقشه ایالات متحده آمریکا
 
 
 نیروی انسانی

 کل جمعیت : ۳۱۳،۲۳۲،۰۴۴ [۲۰۱۱]
 نیروی انسانی در دسترس  : ۱۴۵۲۱۲۰۱۲ [۲۰۱۱]
 مناسب برای خدمت  : ۱۲۰۰۲۲۰۸۴ [۲۰۱۱]
 آماده به خدمت : ۴،۲۱۷،۴۱۲ [۲۰۱۱]
 نیروی نظامی فعال : ۱،۴۷۷،۸۹۶ [۲۰۱۱]
 نیروی نظامی رزرو : ۱،۴۵۸،۵۰۰ [۲۰۱۱]
  نیروی زمینی 

 مجموع تجهیزات نیروی زمینی : ۵۶۲۶۹
 تانک ها : ۹۵۷۳ [۲۰۱۱]
 نفربرها : ۲۶,۶۵۳ [۲۰۱۱]
 توپخانه کششی : ۲۱۶۳ [۲۰۱۱]
 توپ : ۹۵۰ [۲۰۱۱]
 موشک انداز : ۱,۴۳۰ [۲۰۱۱]
 خمپاره : ۷۵۰۰ [۲۰۱۱]
 تسلیحات ضد تانک : ۸،۰۰۰ [۲۰۱۱]
 تسلیحات ضد هوایی : ۲۱۰۶ [۲۰۱۱]
 وسایل نقلیه لجستیکی : ۲۶۷۲۴۷
 


 نیروی هوایی

 تعداد هواپیما : ۱۸،۲۳۴ [۲۰۱۱]
 هلیکوپتر : ۶۴۱۷ [۲۰۱۱]
 فرودگاه های عملیاتی : ۱۵،۰۹۷ [۲۰۱۱
  منابع

 تولید نفت : ۹،۰۵۶،۰۰۰ بشکه / روز [۲۰۱۱]
 مصرف نفت : ۱۸۶۹۰۰۰۰ بشکه / روز [۲۰۱۱]
 ذخایر اثبات شده : ۱۹۱۲۰۰۰۰۰۰۰ بشکه / روز [۲۰۱۱]

 
 
 
 
 
 لجستیک

 نیروی کار : ۱۵۴۹۰۰۰۰۰ [۲۰۱۱]
 پوشش جاده : ۶۵۰۶۲۰۴ کیلومتر
 پوشش راه آهن  : ۲۲۶۴۲۷ کیلومتر
 
 مالی (USD)

 بودجه دفاعی  : ۶۹۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار [۲۰۱۱]
 ذخایر ارز و طلا : ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار [۲۰۱۱]
 قدرت خرید  : ۱۴.۶۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار [۲۰۱۱]
 


 جغرافیایی

 راه آبی : ۴۱۰۰۹ کیلومتر
 خط ساحلی : ۱۹،۹۲۴ کیلومتر
 مساحت : ۹،۸۲۶،۶۷۵ کیلومتر
 مرز مشترک : ۱۲۰۳۴ کیلومتر
  نیروی دریایی

 مجموع کشتی های نیروی دریایی : ۲۳۸۴
 ناوگان بازرگانی : ۴۱۸ [۲۰۱۱]
 بنادر مهم و پایانه ها : ۲۱
 ناو هواپیمابر  : ۱۱ [۲۰۱۱]
 ناوشکن : ۵۹ [۲۰۱۱]
 زیردریایی : ۷۵ [۲۰۱۱]
 ناوچه : ۳۰ [۲۰۱۱]
 قایق گشتی  : ۱۲ [۲۰۱۱]
 قایق مین روب  : ۱۴ [۲۰۱۱]
 تجهیزات ابی و خاکی : ۳۰ [۲۰۱۱]
 
 


ارسال توسط محمدرضا میرشکار
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

کره

کره

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);