تبلیغات
هواپیما - آشنایی با قدرت نظامی کانادا
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 28 فروردین 1392

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه‌است.
ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت (یا به طور کلی پادشاه) ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند. پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به امضا و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد. این کشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را پدید آورده‌اند. این کشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه‌است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند. نزدیکی جغرافیایی این کشور، به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا، در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.
 
پایتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌۲۰۱۱، هم‌اكنون كانادا از نظر توان نظامی در رده بیست و پنجم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.
بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، كانادا كه جمعیت آن ۳۴ میلیون و ۳۰ هزار نفر است، هم‌اكنون دارای ۶۸ هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور ۴۷ هزار نفر است.
 
نیروی زمینی كانادا دارای ۲۰۱ دستگاه تانك، ۲۴۷۰ دستگاه نفربر، ۱۵۰ عراده توپ كششی، ۸۰۰ خمپاره‌انداز، ۱۴۸۵ سامانه ضد تانك، ۳۴ سامانه پدافند هوایی و ۱۰۵۰۰ وسیله نقلیه لجستیكی است.
نیروی هوایی كانادا نیز دارای ۵۴۴ فروند جنگنده و هواپیما، ۲۰۱ فروند هلیكوپتر و ۱۴۰۴ فرودگاه عملیاتی است.
نیروی دریایی كانادا نیز دارای ۳۳ فروند كشتی، ۹ بندر، ۳ ناوشكن، چهار زیردریایی، ۱۲ ناوچه، ۲۰ قایق نظامی گشت زنی است. نیروی دریایی كانادا دارای ناو هواپیمابر و قایق‌ جنگی خشكی آبی نیست.
بودجه نظامی كانادا در سال ‌۲۰۱۱، ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است. كشور كانادا دارای مساحت ۹ میلیون و ۹۸۴ هزار كیلومتر مربع و ۲۰۲ هزار كیلومتر خط ساحلی است. كانادا دارای۸۸۹۳ كیلومتر مرز مشترك است.
 
 
نقشه کانادا
 
 
 
 نیروی انسانی 

 کل جمعیت : ۳۴،۰۳۰،۵۸۹ [۲۰۱۱]
 نیروی انسانی در دسترس  : ۱۵،۷۸۶،۸۱۶ [۲۰۱۱]
 مناسب برای خدمت  : ۱۳،۰۲۳،۱۴۱ [۲۰۱۱]
 مناسب برای خدمت  : ۴۲۴،۲۶۴ [۲۰۱۱]
 نیروی نظامی فعال : ۶۷،۷۵۶ [۲۰۱۱]
 نیروی نظامی رزرو : ۴۷،۱۱۶ [۲۰۱۱]
  نیروی زمینی

 مجموع تجهیزات نیروی زمینی : ۵۱۰۶
 تانک ها : ۲۰۱ [۲۰۱۱]
 نفربرها : ۲,۴۷۰ [۲۰۱۱]
 توپخانه کششی : ۱۵۰ [۲۰۱۱]
 توپ : ۰ [۲۰۱۱]
 موشک انداز : ۰ [۲۰۱۱]
 خمپاره : ۸۰۰ [۲۰۱۱]
 تسلیحات ضد تانک : ۱۴۸۵ [۲۰۱۱]
 تسلیحات ضد هوایی : ۳۴ [۲۰۱۱]
 وسایل نقلیه لجستکی : ۱۰۵۰۰
 


 نیروی هوایی
 تعداد هواپیما : ۵۴۴ [۲۰۱۱]
 هلیکوپتر : ۲۰۱ [۲۰۱۱]
 فرودگاه عملیاتی : ۱۴۰۴ [۲۰۱۱]
  منابع

 تولید نفت : ۳،۲۸۹،۰۰۰ بشکه / روز [۲۰۱۱]
 مصرف نفت : ۲،۱۵۱،۰۰۰بشکه / روز  [۲۰۱۱]
 ذخایر اثبات شده : ۱۷۵۲۰۰۰۰۰۰۰۰ بشکه / روز [۲۰۱۱]

 

  

 

 

 

 

 لجستیک

 نیروی کار : ۱۸،۵۹۰،۰۰۰ [۲۰۱۱]
 پوشش جاده : ۱۰۴۲۳۰۰ کیلومتر
 پوشش راه آهن : ۴۶۵۵۲ کیلومتر
 


 مالی (USD)

 بودجه دفاعی  : ۲۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰ $ [۲۰۱۱]
 ذخایر ارز و طلا : ۵۴۳۶۰۰۰۰۰۰۰ $ [۲۰۱۱]
 قدرت خرید  : ۱.۳۳۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار [۲۰۱۱]
 


 جغرافیایی

 آبراهه ها : ۶۳۶ کیلومتر
 خط ساحلی : ۲۰۲۰۸۰ کیلومتر
 مساحت : ۹،۹۸۴،۶۷۰ کیلومتر
 مرز مشترک  : ۸۸۹۳ کیلومتر
  نیروی دریایی

 مجموع کشتی های نیروی دریایی  : ۳۳
 ناوگان بازرگانی : ۱۸۴ [۲۰۱۱]
 بنادر مهم و پایانه ها : ۹
 ناو هواپیمابر : ۰ [۲۰۱۱]
 ناوشکن  : ۳ [۲۰۱۱]
 زیردریایی : ۴ [۲۰۱۱]
 ناوچه : ۱۲ [۲۰۱۱]
 قایق گشتی  : ۲۰ [۲۰۱۱]
 قایق مین روب  : ۱۲ [۲۰۱۱]
 تجهیزات ابی و خاکی  : ۰ [۲۰۱۱
 


ارسال توسط محمدرضا میرشکار
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

کره

کره

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);